Jazyk

Bernardína Lunterová, Karin Patúcová - Ty a ja

Tohtoročná "Nositeľka Identifikačného kódu Slovenska" vystavuje so svojou dcérou.

Bernardína Lunterová je predstaviteľkou výraznej a dodnes nedocenenej veľkej skupiny umelcov, ktorí vstúpili do výtvarného života začiatkom sedemdesiatich rokov minulého storočia. Ich nástup a formovanie programu je súčasťou aj dnešného umenia. Keramika v rukách tejto umelkyne žiari jemnosťou a krásou.

Štvrtok, 3.10.2013 o 18.00 hod. v Galérii Statua, Pálffyho palác, Zámocká 47, Bratislava.

Narodila sa 27. apríla 1945 v obci Nevidzany, okres Prievidza. Študovala na Keramickej škole v Modre a na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave.

Bernardína Lunterová  bola už od začiatkov svojich umeleckých krokov rešpektovanou umelkyňou, s iným pohľadom na túto výtvarnú disciplínu. Vo vlastnom, subjektívnom svete tvorivej fantázie spájala skúmanie prírodných javov s  vnútorným vzťahom k poézii. Jej tvorba je preto citlivou básňou, zostavovaním pocitov  duše do výsledného diela. Preto jej plastiky fascinujú. Jemnosťou, ktorá siaha až k uvoľnenej zmyselnosti. Sú kultivovaným predstavením najkrajšej ľudskej túžby, po hodnotnom vývoji a poznaní. Krehké tvarové variácie balansujúce na hranici úžitkovej funkcie a dekoratívneho objektu. Nové možnosti modelácie objavuje v ukladaní a spájaní súvislých hlinených plátov. V novšej úžitkovej tvorbe osemdesiatich a deväťdesiatich rokov XX. storočia sa úplne vytratili. Dominantným sa stáva základný tvar “odtrhnutý” z  kusa porcelánovej masy a jemne premodelovaný. Produktmi jej súčasnej tvorivej etapy sú kruhy a štvorce skladané z veľkých plátov porcelánovo bielej hliny.

V roku 1978 získala Zlatú plaketu na Brnenskom veľtrhu, v roku 1982 Zlatú medailu na III. quadrienale v Erfurte a v roku 1985 zvíťazila v konkurze a získala cenu Ex aequo za architektonicko-výtvarné riešenie historického centra Lisabonu. Do roku 1989 realizovala mnoho samostatných výstav. Zúčastnila sa temer stovky spoločných výstav, nielen doma ale i v zahraničí. Jej diela sú súčasťou galerijných ale aj súkromných domácich a zahraničných zbierok.

Jej keramika je jemná a krásna ako autorka sama. Žije a tvorí v Bratislave.

Attachments:
Download this file (lunterova13_inf.doc)Informácia[Information]23 kB
Download this file (lunterova13_poz.jpg)Pozvánka[Invitation]111 kB

Company profile

Cieľom a poslaním občianskeho združenia Artem je najmä podpora rozvoja a propagácia slovenského výtvarného umenia a slovenskej kultúry nielen doma ale aj v zahraničí. Okrem iného sa tiež zaoberá vlastnou tvorbou a organizovaním kultúrnych, vzdelávacích, benefičných, školiacich a študijných programov. Artem, o.z. podporuje tvorbu mladých umelcov, ich umelecký rast a prezentáciu. Artem, o.z. úzko spolupracuje s Domom sociálnych služieb Prof. Matulaya. Artem, o.z. založil PhDr. Ľuboslav Moza.

Newsletter

Subscribe to our newsletter to get the latest updates on our events and new art works available...

captcha  

Contact us

Artem, o.z.
Cesta na Červený most 10
811 04 Bratislava
Slovak Republic

artem@artem.sk
+421 2 5478 9416

Prominens s.r.o.
Pri suchom mlyne 24
811 04 Bratislava
Slovak Republic